.
Химичният пилинг е един от най-добрите медицински методи за обновяване и освежаване на кожата. Той се използва за премахване на предварително определени слоеве на епидермиса и дермата. Агресивният ефект на химическите агенти върху клетките на кожата, води до тяхното ексфолиране (излющване) и след това до активната им регенерация. Този вид терапия се прилага за повлияване на по-леки кожни проблеми. Това е ефективен и сравнително комфортен метод, като ефектът при него е моментален и дава добри резултати. За постигането на такива резултати обаче е необходимо извършването на курс от процедури.
Домашно приготвените маски и лосиони за лице имат за цел подобряване състоянието на кожата, но ефектът им е краткотраен, едва видим и изисква постоянно повторение. Ето защо те не са в състояние да се справят дори и с по-леките кожни проблеми.
.
По време на химичния пилинг се нанасят специални химически агенти върху повърхността на кожата, които след вграждането си в структурата на клетката я карат да се регенерира (преражда). Всеки химически агент действа по различен начин и с различна интензивност.
В зависимост от прилаганите видове химически агенти и продължителността на въздействието им върху кожата, се различават следните видове химичен пилинг:
.
Повърхностният химичен пилинг повлиява и унищожава най-горния „увреден” слой на кожата (повърхностният слой на епидермиса). Поради създадения химически „стрес”, клетките на кожата намиращи се в непосредствена близост до унищожения слой започват активно да растат, да се делят и произвеждат еластин и колаген. Най-често ползваният химическият агент за повърхностния химичен пилинг е салициловата киселина. Ето защо, той често е наричан и салицилов пилинг. Концентрацията на киселината не надвишава 40%. Този пилинг е подходящ за млади пациенти, с леки кожни проблеми и мазна кожа.
За постигането на добри резултати се препоръчва курс от 10 – 12 процедури, които се извършват веднъж на две седмици. След процедурата, кожата е леко зачервена. Периодът на възстановяване е сравнително кратък и трае не повече от един ден.
.
Този вид химичен пилинг, повлияването на кожата е на по-дълбоко ниво (среден слой на епидермиса). Той е съпроводен и с по-сериозен дискомфорт – парене и щипене на кожата. Най-често ползваният химическият агент за средно-дълбокия химичен пилинг е млечната и гликолова киселини. Ето защо той често е наричан гликолов пилинг. Концентрацията на киселините не надвишва 50-70%. Този вид пилинг се препоръчва на пациенти в по-зряла възраст с по-значителни кожни дефекти, като остатъчните следи от акне, разширени пори, плитки бръчици и др.
Периодът на възстановяване (зачервяване, сърбеж, лющене и подуване) е по-продължителен, но рядко продължава до една седмица. За постигането на добри резултати се препоръчва курс от 6 – 8 процедури, които се извършват веднъж месечно.
.
Това е най-дълбокият, най-ефективният, но и най-болезненият от трите вида химичен пилинг. Поради това, той се извършва под анестезия. Ефектът му трае много по-дълго време, а резултатите след него са много „по-очевидни”. Повлияващият химически агент при този вид химичен пилинг, най-често е трихлороцетната киселина или фенол. Дълбокият химичен пилинг се извършва единствено в стационарни условия (в болнични условия с престой в болницата), тъй като след процедурата третираната зона представлява „жива рана”. След този вид процедура е необходим значително по-дълъг период на възстановяване продължаващ понякога до един месец. По време на възстановителния период се изисква професионална лекарска грижа. Процедурата обикновено е еднократна, а ефектът може да продължи до 5 години.
Поради високия риск от инфекции и риск от поява на белези, през последните 15 години този вид пилинг е заменен с друг вид терапия наречена лазерен фракционен ресърфейсинг. Лазерната терапия е много по-безопасна, по-ефективна и по-комфортна за пациента, а рискът от инфектиране и поява на белези е сведен до нула.
Химичният пилинг представлява контролирано химическо изгаряне на слоевете на кожата (епидермис и дерма) посредством различни киселини. Резултатите от него зависят най-вече от правилно избраният метод за деструкция на кожата. Най-внушителните резултати от този вид медицинска терапия са в следствие не толкова от ексфолиацията на повърхностните, колкото на дълбоките слоеве на кожата. Ето защо химичният пилинг трябва да бъде извършван само от обучени за това медицински кадри и само в медицински заведения. В обратен случай има сериозен риск от причиняване на хиперпигментации и непоправими тежки изгаряния на тъканите водещи до появата на белези.
Показания за химически пилинг
Противопоказания за химичен пилинг
Противопоказано е извършването на дълбок химичен пилинг през пролетта или лятото, преди предстоящо излагане на кожата UV лъчение или солариум. Това може да предизвика нежелани ефекти, като хиперпигментация и значително да удължи процеса на възстановяване.
.
Процедурата „химичен пилинг” започва задължително с консултация при лекар. За постигането на добри резултати, след медицинския преглед и установяване вида на кожа и кожния проблем, е необходимо правилен подбор на вида химичен пилинг водещ до желаната деструкция на кожата, броя процедури, вида химически агент който ще бъде ползван, както и необходимото времетраене на въздействието на химическия агент върху кожата. От правилния избор на тези четири компонента зависи успеха от процедурата.
1 . Повърхностни химичен пилинг
• подобрява се тенът и цвета на кожата
• изглаждат се неравностите и неравномерната текстура на кожата
• предотвратява се появата на ново акне
• свиват се порите
2 . Средно-дълбок химичен пилинг
3 . Дълбок химичен пилинг
Рехабилитация – възстановяване след процедурата
За бързо и успешно възстановяване след химичен пилинг се препоръчва спазването на следните правила:
.
.
.
За записване на час, моля свържете се с нас на тел. 0876 371700
Резултатът от процедурата мезотерапия зависи от коктейла полезни минерали и аминокиселини, които се инжектират в дермата С помощта на процедурата мезотерапия можете да решите проблеми като суха кожа, фини бръчки, пигментация, розацея, понижен тонус на кожата, акне, тъмни кръгове под очите, лунички, признаци на гравитационно и фотостареене, сивеещ тен, разширени пори и др. За разлика от много други методи, резултатът от процедурата мезотерапия има почти моментален ефект. Ако сте се подложили на процедурата сутрин, още […]
Вижте повечеМезотерапия за лице или както я наричат още бъдещето на козметологията е процедура, която може да запази красотата и здравето за дълго време Мезотерапията е революция в козметологията. Една процедура мезотерапия за лице може да даде по-изразен ефект, отколкото един месец използване на най-добрия крем. Как действа мезотерапията, какви проблеми може да реши, има ли процедурата противопоказания и какъв резултат можете да очаквате? Ще Ви разкажем, каквото Ви е нужно да знаете, за да се […]
Вижте повечеКъм Част 1 Фотоподмладяването е удобна, неинвазивна процедура за подмладяване В началото на процедурата подмладяване кожата се почиства старателно. Слагат се предпазни очила.Съществува система за охлаждане на кожата, която е вградена в оборудването. С нея се елиминира необходимостта от гелове за охлаждане на кожата. Лекият апликатор се притиска към кожата, прилага се кратък лазерен импулс и в този момент се усеща краткотраен ефект на топлина. Той обикновено се възприема от пациентите като безболезнено, леко изтръпване. […]
Вижте повече